Kiedy nadchodzi wiosna większość osób sprząta w swoich szafach, wymieniając ciepłe ubrania na znacznie lżejszą garderobę. Warto też zrobić gruntowne porządku w domu, ogrodzie i garażu. Oczywiście należy również zadbać odpowiednio o samochód.
Jest kilka spraw, którymi trzeba zająć się po zimie, aby mieć pewność, że auto będzie niezawodnie i długo służyć kierowcy. W końcu, jeśli ktoś często nim jeździ, to nawet nieduża awaria pojazdu może poważnie skomplikować codzienne życie. Ponadto, gdy tylko robi się cieplej i coraz częściej świeci słońce, wiele osób zaczyna już myśleć o wakacjach. Jeżeli brane jest pod uwagę podróżowanie własnym samochodem, tym bardziej trzeba zadbać o jego dobry stan.
Wymiana opon
Zwykle jedna z pierwszych rzeczy, którą zajmują się kierowcy na wiosnę, to odwiedzenie warsztatu oferującego wymianę opon. Natomiast zanim się tam pojedzie, warto sprawdzić prognozę pogody na kilka najbliższych tygodni. Dopóki temperatura może spadać poniżej zera stopni, lepiej jeździć na zimowych oponach. Chodzi o bezpieczeństwo, ale również o to, aby opony nie stawały się mniej elastyczne. Z kolei w przypadku, gdy kierowca korzysta zbyt długo z ogumienia zimowego, wówczas szybciej się ono zużywa. Producenci opon uwzględniają warunki, w jakich mają być eksploatowane, więc jeśli stosuje się je niezgodnie z przeznaczeniem, tracą swoje optymalne właściwości. Podczas wymieniania ogumienia, warto zapytać fachowca o aktualny stan zarówno opon zimowych, jak i letnich, oraz zasięgnąć porady, kiedy należy kupić nowe.
Mycie i woskowanie
W zasadzie częste mycie auta jesienią oraz zimą można uznać za zbyteczne. W sytuacji, gdy ciągle pada deszcz i jest dużo błota, efekty wizyty w myjni są zauważalne zaledwie przez chwilę. Za to kiedy przychodzą przymrozki, kontakt nadwozia oraz szyb z wodą, może skończyć się problemami z otwarciem drzwi czy uzyskaniem odpowiedniej widoczności. Natomiast wiosną należy naprawdę porządnie umyć samochód. Dzięki temu usunięty zostanie brud, ale również sól, która dostaje się na karoserię podczas jazdy po posypanej nią jezdni. Okazuje się, że wszelkie zarysowania w kontakcie z solą, mogą zacząć korodować. Żeby dobrze zabezpieczyć powierzchnię auta, a także sprawić, by estetycznie lśniła, należy pokryć ją specjalnym woskiem. Potem samochód pozostaje dłużej czysty, a lakier zyskuje ochronę przed działaniem czynników atmosferycznych i mechanicznych. Niewątpliwie warto też posprzątać wóz w środku.
Zadbanie o wnętrze samochodu oraz o układ klimatyzacji
Zaschnięte błoto i wilgoć – to właśnie ich trzeba się pozbyć z wnętrza pojazdu, kiedy tylko sezon jesienno-zimowy dobiegnie końca. W związku z tym należy porządnie wysprzątać auto. Warto wyprać tapicerkę, wymyć dywaniki, a następnie zastosować pochłaniacz wilgoci lub generator ozonu. To drugie urządzenie pozwala na usunięcie grzybów, roztoczy i pleśni, które wytwarzają nieprzyjemne zapachy. Opcjonalnie ozonowanie można zlecić specjalizującej się w tym firmie. Koniecznie należy też skorzystać z usług serwisu, który dokona przeglądu klimatyzacji, a także odgrzybi i napełni ten układ. Część z tych czynności można również wykonać samodzielnie.
Wymiana oleju silnikowego i płynu hamulcowego
Warunki panujące zimą bywają wyjątkowo nieprzyjazne dla silników samochodowych. Zdarza się, że kiedy nie jest rozgrzany, paliwo przedostaje się do oleju, pogarszając jego parametry, co z kolei odbija się negatywnie na pracy silnika. Wiosna jest więc dobrym momentem na wymianę oleju silnikowego, podobnie zresztą jak na wymianę płynu hamulcowego. Zimą może dostawać się do niego wilgoć, co wpływa niekorzystnie na skuteczność hamowania. Dlatego kontrola płynu hamulcowego, a w razie potrzeby jego wymiana, jest niezwykle istotna.
Przegląd stanu zawieszenia
Jeżeli zimą zalega na jezdni śnieg, jej powierzchnia staje się nierówna, a tym samym poruszające się po niej pojazdy narażone są na szybsze zużywanie się elementów zawieszenia. Warto zrobić później przegląd ich stanu. W tym celu najlepiej udać się do sprawdzonego zakładu mechanicznego, w którym będzie można liczyć na rzetelną ocenę sytuacji i ewentualną naprawę lub wymianę amortyzatorów, końcówki drążka kierowniczego, sworznia, tulei, wahacza itd.
Zapozna się z naszą ofertą pomocy drogowej w Warszawie!