Jak często należy wymieniać pasek rozrządu?

Nawet najwyższej klasy samochód wymaga dbania o regularną wymianę płynów i części eksploatacyjnych. Jedna z nich to pasek rozrządu.

Okazuje się, że stan silnika uzależniony jest między innymi od trwałości kawałka gumy. Rzecz w tym, że jeśli pasek ulegnie zerwaniu, wówczas jednostka napędowa może zostać poważnie uszkodzona. Żeby do tego nie dopuścić, należy znać zalecenia dotyczące częstotliwości wymiany paska rozrządu.

Jak wygląda i na jakiej zasadzie działa pasek rozrządu?

Kauczuk charakteryzujący się wysoką odpornością na rozciąganie czy ściskanie, to podstawowy materiał, z którego produkowane są paski rozrządu. Dodatkowo stosuje się stalowe, poliamidowe, kevlarowe lub wykonane z włókna szklanego elementy wzmacniające. Ponadto zęby, w które wyposażony jest pasek mogą być pokryte teflonem, gdyż zmniejsza tarcie, a tym samym wpływa pozytywnie na szybkość zużywania się paska rozrządu. Jego owalny kształt i fakt, iż posiada zęby, pozwalają na właściwy montaż oraz prawidłowe działanie na kołach zębatych wału korbowego i wałka rozrządu. Pasek odpowiada bowiem za przenoszenie napędu z pierwszego z nich na drugi. W ten sposób umożliwia otwieranie i zamykanie zaworów silnikowych, których rola polega na zasysaniu paliwa oraz powietrza do cylindrów, a także na wypuszczaniu spalin. Czyli jeżeli pasek zacznie szwankować, zaburzona zostanie praca cylindrów ssących i wydechowych, a zerwanie paska całkiem ją wykluczy. Co gorsza może dojść do uszkodzenia silnika i jego podzespołów.

Obok paska rozrządu istnieją też inne rozwiązania pozwalające na przenoszenie napędu, a mianowicie zestaw kół zębatych albo łańcuch. Jednak koła zębate nie sprawdzają się w nowoczesnych samochodach. Podobnie jest z łańcuchami, które do niedawna uważane były za wyjątkowo trwałe. Natomiast w przypadku, gdy mają radzić sobie z większymi obciążeniami mechanicznymi i termicznymi, wcale nie wytrzymują zbyt długo. Jeśli uwzględni się jeszcze, że gumowy pasek kosztuje zdecydowanie mniej, łatwiej się go wymienia, jest lekki i dzięki niemu silnik ciszej pracuje, trzeba przyznać, że to najkorzystniejsza opcja. Oczywiście pod warunkiem, że odpowiednio dba się o stan napędu rozrządu. Jego odmianą jest mokry pasek, zanurzony w kąpieli olejowej.

Skąd wiadomo, że przyszedł czas na wymianę paska?

Biorąc pod uwagę, że ciężko mówić o typowych objawach zużycia paska rozrządu, trzeba starać się o utrzymanie go w dobrej kondycji, żeby nie doszło do awarii. W praktyce oznacza to, że powinien być systematycznie kontrolowany i wymieniany. Jak często? Odpowiedzi nie należy raczej szukać w instrukcji przygotowanej przez producenta, bo bywa, że pasek oraz pozostałe elementy rozrządu zużywają się szybciej niż jest w niej podane. O częstotliwość wymiany warto dopytać rzetelnego mechanika, który ma doświadczenie w naprawach danego modelu auta. Ogólnie można powiedzieć, że nowy pasek montuje się po przejechaniu 60 000 – 90 000 km albo co 5 lat. Jednak jeśli pojazd jest intensywnie eksploatowany lub ma już swój wiek i przebieg, prawdopodobnie wymiana będzie konieczna wcześniej. Czy można ocenić to samodzielnie? Sporo zależy od tego, w jakim miejscu pasek się znajduje i na ile proste jest dostanie się niego. Poza tym określenie czy żadne ząbki nie są zużyte, okazuje się naprawdę trudne. Na pewno warto skontrolować naciąg paska, a także czy przypadkiem nie zsuwa się z kół pasowych. W razie braku przekonania, że uda się to sprawdzić na własną rękę, można wybrać się do warsztatu samochodowego i poprosić o zrobienie przeglądu specjalistów.

Bardzo ważne jest to, aby pamiętać, że oprócz samego paska, należy wymieniać również współpracujące z nim elementy. Zdarza się zresztą, że zrywa się on nie dlatego, że uległ zużyciu, tylko w związku z usterką innej części. Mogą to być rolki prowadzące, napinacz, uszczelniacze wału korbowego i wałków rozrządu, koła zębate czy pompa wody. Najlepiej ich stan oceni fachowiec. Warto więc umówić się w tym celu w autoryzowanym serwisie, który posiada doświadczenie w wymianie elementów rozrządu w pojazdach danej marki oraz ma łatwy dostęp do oryginalnych części.

Zapozna się z naszą ofertą pomocy drogowej w Warszawie!